У Яготинській ДПІ ГУ ДПС у Київській області відбувся «круглий стіл» за участю начальниці ДПІ Валентини Коновал на тему «Актуальні питання щодо одноразового( спеціального) декларування активів громадян. Надаємо питання, які розглядалися на « круглому столі.
Що таке «амністія» та кого стосується Закон?
Платники податків отримують право узаконити свої активи, придбані за рахунок доходів, з яких раніше не були сплачені належні податки. Щоб скористатися амністією необхідно добровільно подати одноразову спеціальну декларацію та сплатити спеціальний збір з суми «амністованих» доходів.
Право на амністію надається фізичним особам — резидентам України та нерезидентам, які на момент набуття активів/доходів були резидентами України. Позбавлені права скористатися амністією лише ті, хто починаючи з 1 січня 2005 року працював на державній службі (Закон не дозволяє «очистити» корупційні доходи), а також особи, щодо яких застосовані санкції відповідно до законодавства України.
Отже, передбачена Законом процедура має риси як податкової амністії, так і амністії капіталів.
Які строки для подання спеціальної декларації?
Строк для подання спеціальної декларації щодо «амністованих» доходів складає один рік — з 1 вересня 2021 року до 1 вересня 2022 року.
Які активи можна задекларувати?
Амністія поширюється на всі активи, набуті фізичною особою за рахунок доходів, отриманих до 1 січня 2021, і з яких досі не були сплачені податки (якщо, звісно, це вимагалося). Тож якщо дохід був отриманий у 2021 році, то дія Закону на нього поширюватися не буде, і він має бути відображений вже у звичайній щорічній декларації із застосуванням повної ставки податку.
«Амністувати» можна гроші на рахунках в українських та іноземних банках, рухоме та нерухоме майно, акції та частки у капіталі компаній та інші активи. Вичерпного переліку Закон не встановлює, як, власне, і граничного часу набуття активів у минулому.
Водночас варто пам’ятати, що поки в Україні існують строки давності щодо несплати податків, але є й ризик того, що їх спробують прибрати з законодавства.
Не можуть бути задекларовані та «амністовані» активи, отримані внаслідок вчинення кримінальних правопорушень (крім податкових та валютних порушень і деяких порушень у сфері захисту економічної конкуренції).
Чи потрібно розкривати джерела отримання майна?
Ні, не потрібно. До того ж, податковим органам забороняється вимагати додаткові документи стосовно коштів та джерел їх походження, окрім тих, що зазначені в Законі. Але, якщо кошти «для амністії» будуть розміщені в українському банку (а це буде обов’язково, якщо треба задекларувати готівку чи, наприклад, золото в банківських злитках), то банк буде зобов’язаний провести повну перевірку відповідно до законодавства у сфері фінансового моніторингу, що вимагатиме надання підтверджуючих документів та додаткової інформації.
Які податки необхідно сплатити при одноразовому декларуванні?Протягом 30 календарних днів з дати подання декларації необхідно сплатити спеціальний збір у такому розмірі:
На всі питання учасників «круглого столу» було надано ґрунтовні відповіді.
Яготинська ДПІ ГУ ДПС у Київській області