Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Обмеження щодо одержання подарунків

, опубліковано 09 грудня 2022 о 14:49

У статті 23 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон) встановлено обмеження для осіб, зазначених у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 Закону, щодо одержання подарунків.

Визначення поняття «подарунок»:

подарунок – грошові кошти або інше майно, переваги, пільги, послуги, нематеріальні активи, які надають/одержують безоплатно або за ціною, нижчою мінімальної ринкової (Закон України «Про запобігання корупції»);

дарунок – це рухомі речі, в тому числі гроші та цінні папери, нерухомі речі, майнові права, які передаються обдаровуваному безоплатно у власність (статті  717, 718 Цивільного кодексу України).

Категорії подарунків - (заборонені, дозволені з певним обмеженням, дозволені)

Заборонені подарунки - особам, зазначеним у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 Закон України «Про запобігання корупції», категорично забороняється вимагати, просити, одержувати подарунки (незалежно від їх вартості) для себе або близьких осіб від юридичних та фізичних осіб (ч.1 ст. 23 Закону):

- у зв'язку зі здійсненням особами діяльності, пов'язаної із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування;

- якщо особа, яка дарує (дарувальник), перебуває в підпорядкуванні особи, якій вона дарує подарунок (обдарованого).

Особам, які за будь-який рік, починаючи з 2010 року, належали або належать до національних публічних діячів, забороняється безпосередньо або через інших осіб одержувати від членів сім’ї таких осіб першого та другого ступенів споріднення (батьків, чоловіка або дружини, дітей, у тому числі усиновлених, рідних братів та сестер, баби та діда з боку матері і з боку батька, онуків) подарунки, які є активами, включеними до одноразової (спеціальної) добровільної декларації відповідно до підрозділу 94 «Особливості застосування одноразового (спеціального) добровільного декларування активів фізичних осіб» розділу XX «Прикінцеві положення» Податкового кодексу України, протягом п’яти років з 01.09.2022.

Подарунки, дозволені з певними обмеженнями - особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 Закону, дозволено отримувати подарунки, які відповідають загальновизнаним уявленням про гостинність (ч. 2 ст. 23 Закону), якщо:

- вартість таких подарунків не перевищує один прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений на день прийняття подарунка, одноразово,

- сукупна вартість таких подарунків, отриманих від однієї особи (групи осіб) протягом року, не перевищує двох прожиткових мінімумів, встановлених для працездатної особи на 1 січня того року, в якому прийнято подарунки.

Розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановлюється у Законі України про Державний бюджет України на відповідний рік.

У Законі України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» встановлено, що у 2022 році прожитковий мінімум для працездатних осіб: з 1 січня - 2481 гривня, з 1 липня - 2600 гривень, з 1 грудня - 2684 гривні.

У Законі України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» передбачено, що з 1 січня 2023 року прожитковий мінімум для працездатних осіб становитиме 2684 гривні.

Зазначені подарунки дозволено отримувати лише за таких умов:

- подарунки отримуються не у зв’язку зі здійсненням особами діяльності, пов’язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування;

- особа, яка дарує, не перебуває в підпорядкуванні особи, якій вона дарує подарунок.

Дозволені подарунки - дозволено отримувати (ч. 2 ст. 23 Закону):

- загальнодоступні знижки на товари, послуги, загальнодоступні виграші, призи, премії, бонуси;

 - будь-які подарунки від близьких осіб незалежно від їхньої вартості. 

Близькими особами є (абз. 4 ч. 1 ст. 1 Закону):

- члени сім’ї;

- чоловік, дружина;

- батько, мати;

- вітчим, мачуха;

- син, дочка, пасинок, падчерка;

- рідний та двоюрідний брати, рідна та двоюрідна сестри;

- рідний брат та сестра дружини (чоловіка);

- племінник, племінниця;

- рідний дядько, рідна тітка;

- дід, баба, прадід, прабаба;

- внук, внучка, правнук, правнучка;

- зять, невістка;

- тесть, теща, свекор, свекруха;

-  батько та мати дружини (чоловіка) сина (дочки);

- усиновлювач чи усиновлений;

- опікун чи піклувальник;

- особа, яка перебуває під опікою або піклуванням зазначеного суб’єкта.

Важливо. Після отримання дозволеного подарунка особа зобов’язана не приймати рішень та не вчиняти дій на користь особи, від якої отримано такий подарунок.

Рішення, прийняте особою на користь особи, від якої вона чи її близькі особи отримали подарунок, вважається таким, що прийняте в умовах конфлікту інтересів. Такі рішення підлягають скасуванню (на такі рішення поширюються вимоги ст. 67 Закону).

Порушення встановлених у ст. 23 Закону обмежень щодо одержання подарунків тягне за собою адміністративну відповідальність згідно зі ст. 1725 КУпАП.

Окремим видом подарунків є подарунки державі, Автономній Республіці Крим, територіальній громаді, державним або комунальним підприємствам, установам чи організаціям. Такі подарунки є державною, комунальною власністю і передаються органу, підприємству, установі чи організації у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.11.2011 № 1195 затверджено Порядок передачі дарунків, одержаних як подарунки державі, Автономній Республіці Крим, територіальній громаді, державним або комунальним установам чи організаціям.

Процедура передачі таких подарунків передбачає:

- складення акту приймання-передачі подарунка від особи, яка прийняла подарунок, до матеріально-відповідальної особи органу, установи, організації;

- оцінку вартості дарунка відповідною комісією в органі, установі, організації, членом якої в обов’язковому порядку має бути фахівець з оцінки майна;

- відображення операцій, пов’язаних з передачею дарунка органові, установі, організації в бухгалтерському обліку.