Бориспільська ДПІ ГУ ДПС у Київській області зазначає, що процедура оформлення працівників ФОП-роботодавця, як і перелік документів, які підлягають витребуванню таким роботодавцем у потенційних працівників, по суті не відрізняються від оформлення працівників будь-яким іншим підприємством. Однак щодо кількісних обмежень найманих працівників, які відповідно до законодавства можуть бути працевлаштовані фізичною особою-підприємцем, слід зазначити, що вони будуть різнитися залежно від того, на якій системі оподаткування перебуває ФОП.
Для ФОПів-роботодавців, які перебувають на загальній системі оподаткування, не встановлені жодні обмеження щодо кількості найманих працівників. Щодо ФОПів, які здійснюють діяльність на спрощеній системі оподаткування, то обмеження щодо кількості працівників буде врегульовано щодо кожної групи платників єдиного податку неоднаково. Для платників єдиного податку 1-шої групи законодавством взагалі не передбачена наявність найманих працівників, для ФОПів, які перебувають на 2-гій групі єдиного податку, встановлені обмеження у вигляді не більше 10 найманих працівників, а для 3-тьої групи ФОПів-платників єдиного податку кількість найманих працівників необмежена.
Якщо вищевказані норми не витримані, тобто допущено перевищення чисельності фізичних осіб, які перебувають у трудових відносинах з платником єдиного податку, такі платники єдиного податку зобов’язані з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому допущено таке перевищення, перейти на сплату інших податків і зборів (пп. 6 пп. 298.2.3 ПКУ).
Статтею 4 Господарського Кодексу України передбачено, що підприємці мають право укладати з громадянами договори щодо використання їх праці. При цьому такі договори можуть бути як трудовими, так і цивільно-правовими.
Трудовим договором є угода між працівником і, наприклад, фізособою-підприємцем, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а фізична особа зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, угодою сторін тощо.
Цивільно-правовий договір (договір підряду, доручення тощо) – це угода між громадянином і, наприклад, підприємцем, предметом якої є виконання фізичною особою певної роботи, спрямованої на досягнення конкретного результату.
За договором підряду одна сторона (підрядник) зобов’язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов’язується прийняти та оплатити виконану роботу.
Тобто, за договорами підряду оплачується не процес праці, а його конкретний (кінцевий) результат, який визначається після закінчення роботи і оформляється актом приймання-передачі виконаних робіт (наданих послуг), на підставі яких і здійснюється виплата винагороди.
Слід зазначити, що оплата процесу праці – ознака трудового договору.
Якщо ФОП-єдинник укладає договір, який передбачає оплату процесу праці, тобто містить ознаки трудового договору, то такий платник єдиного податку враховує працівників, яких залучає за таким договором, до загальної кількості осіб, що перебувають з ним в трудових відносинах.
Якщо укладений договір відповідає нормам договору підряду, то ФОП – платник єдиного податку не враховує працівників, яких залучає за таким договором, до загальної кількості осіб, що перебувають з ним в трудових відносинах.
При розрахунку загальної кількості осіб, які перебувають у трудових відносинах з ФОП-єдинником, не враховуються наймані особи, які перебувають у відпустці у зв’язку з вагітністю і пологами та у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею передбаченого законодавством віку, а також працівники, призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Також необхідно звернути увагу на те, якщо кількість осіб, які перебувають з ФОП-єдинниками 2–3 групи у трудових відносинах кожного місяця кварталу була різною, то у полі «Фактична чисельність найманих працівників у звітному періоді (осіб)» податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця зазначається найбільша чисельність працівників за будь-який місяць податкового (звітного) періоду.
Бориспільська ДПІ ГУ ДПС у Київській області