Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Актуальні питання платників податків стосовно оподаткування ПДВ

опубліковано 01 грудня 2021 о 10:31

Бориспільський відділ камеральних перевірок управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків ГУ ДПС у Київській області надає роз’яснення на деякі актуальні питання щодо оподаткування ПДВ.

Питання. Який  порядок формування податкового кредиту з ПДВ на підставі рахунку, якщо постачальник не реєструє відповідні податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних?

Підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту без отримання податкової накладної, можуть бути документи,  визначені у пункті  201.11 статті 201 Податкового кодексу, зокрема, рахунок, який виставляється платнику податку за надані послуги, вартість яких визначається за показниками приладів обліку, що містить загальну суму платежу, суму податку та податковий номер продавця.

Таким чином, якщо договором передбачено постачання послуг, вартість яких визначається за показниками приладів обліку, та рахунок, виставлений їх постачальником, містить загальну суму платежу, суму податку та податковий номер постачальника таких послуг, то на підставі такого рахунку отримувачем таких послуг може бути сформовано податковий кредит без отримання податкової накладної.

При цьому, платник податку не може включити до податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду суми ПДВ на підставі рахунків за  надані послуги, які були виставлені  постачальником за показниками приладів обліку за попередні звітні (податкові) періоди.

Якщо платником ПДВ у періодах виникнення права на податковий кредит не були включені до складу податкового кредиту суми ПДВ на підставі документів, які без отримання податкової накладної дають право на податковий кредит, то зазначені суми податку можуть бути включені платником до складу податкового кредиту на підставі таких документів шляхом подання за звітні періоди, в яких виникло право на податковий кредит, уточнюючих розрахунків (з урахуванням строків давності, передбачених статтею 102 Кодексу) за правилами, встановленими статтею 50 Кодексу для самостійного виправлення помилок, допущених у раніше поданій звітності.

Питання. Як платнику - продавцю зареєструвати розрахунок коригування до податкової накладної, якщо  стало відомо про  анулювання ПДВ - реєстрації покупця?

Порядок коригування податкових зобов'язань та податкового кредиту встановлено статтею 192 Кодексу. I для того щоб постачальник отримав право на зменшення ПЗ, мають виконуватись певні умови.

По – преше - відповідно до підпункту 192.1.1 Кодексу, якщо внаслідок перерахунку (повернення товару) зменшується сума компенсації на користь платника податку — постачальника, то отримувач зменшує суму ПК за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату коригування.

По- друге - постачальник має право зменшити суму ПЗ лише після реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної.

По – третє - за пунктом 25 Порядку № 1307, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів, зокрема повернення товару постачальнику (продавцю), РК, складений постачальником товарів до ПН, яка видана їх отримувачу — платнику ПДВ, підлягає реєстрації в ЄРПН покупцем товарів.

Враховуючи зазначені вище три умови, робимо  висновок:

У разі втрати покупцем статусу платника ПДВ він не може зареєструвати РК. Крім того, він втрачає право на коригування податкового кредиту, сформованого в період його перебування у статусі платника ПДВ. Отже, якщо постачальник не має підстав для складання РК на такого покупця, то не має і підстав для коригування ПЗ.

Питання. Чи є відповідальність за порушення граничних термінів реєстрації помилково (безпідставно) складених податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних?

Відповідно до п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку – продавець товарів/послуг зобов’язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних  та надати покупцю за його вимогою. За порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН застосовуються штрафні санкції. Статтею  120 прим. 1 Кодексу не визначено виключень щодо застосування штрафних санкцій за порушення терміну реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН, в тому числі тих, які після їх реєстрації визнаються як помилково (безпідставно) складені.