В Україні з 1 січня розпочалася кампанія з декларування доходів, одержаних протягом 2024 року. Так, громадяни та фізичні особи-підприємці мають до 1 травня 2025 року подати декларацію про свій майновий стан. До 1 серпня включно треба сплатити податкові зобов'язання.
Платник податків до 1 травня може подати декларацію про майновий стан і доходи у кілька способів:
· особисто або через уповноважену особу;
· поштою з повідомленням про вручення та описом вкладення не пізніше ніж за 5 днів до закінчення граничного строку подання;
· в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги".
В Електронному кабінеті платника є електронний сервіс "Податкова декларація про майновий стан і доходи", за допомогою якого можна декларація частково заповнюється автоматично.
У ньому можна сформувати декларацію та подати її до контролюючого органу з копіями первинних документів, зокрема для використання права на податкову знижку.
Податкова знижка — це документально підтверджена сума витрат платника податку за звітний рік, на яку дозволяється зменшити його загальний річний оподатковуваний дохід у вигляді заробітної плати та/або дивідендів, у випадках, визначених ПКУ. Таке право діє тільки протягом одного податкового року і не переноситься на наступні роки.
Простіше: це чудова можливість повернути частину сплачених податків і таким чином заощадити, отримавши частину своїх грошей назад. Але, якщо ви мали витрати у 2024 році, то для отримання податкової знижки потрібно добровільно подати Декларацію про майновий стан і доходи до 31 грудня 2025 року. Якщо не подати Декларацію вчасно і не скористатися цією можливістю, право на знижку не переноситься на наступний рік і буде втрачено.
Особливості надання податкової знижки:
· надається лише резидентам з реєстраційним номером облікової картки платника податку або тим, хто відмовився від неї з релігійних причин.
· сума знижки не може перевищувати річний оподатковуваний дохід платника у вигляді заробітної плати.
Види витрат, що включаються до податкової знижки:
· оплата навчання в закладах освіти (дошкільних, позашкільних, загально середніх, професійних та професійно-технічних, вищих) за себе чи осіб першого ступеня споріднення (батько, мати, чоловік, дружина, діти, в тому числі усиновлені) — п.п. 166.3.3 ст. 166 ПКУ;
· сплата страхових платежів за себе чи осіб першого ступеня споріднення — п.п. 166.3.5 ст. 166 ПКУ;
· витрати на допоміжні репродуктивні технології та усиновлення — п.п. 166.3.6 ст. 166 ПКУ;
· переобладнання транспорту на біопаливо — п.п. 166.3.7 ст. 166 ПКУ;
· частина процентів за іпотечним кредитом — п.п. 166.3.1 ст. 166 ПКУ;
· пожертви або благодійні внески неприбутковим організаціям — п.п. 166.3.2 ст. 166 ПКУ.
Чи має ФОП право на податкову знижку?
ФОП має право на податкову знижку виключно як фізична особа у разі, якщо є найманим працівником та отримує доходи у вигляді заробітної плати та/або дивідендів по акціях, емітентом яких є юридична особа, що має статус резидента Дія Сіті.
Перелік документів для отримання податкової знижки (на прикладі знижки на навчання)?
· декларація про майновий стан і доходи за звітний рік;
· паспорта та РНОКПП особи яка претендує;
· довідку від працедавця про суму нарахованої заробітної плати;
· копію договору з навчальним закладом, в якому обов’язково повинно бути відображено заклад освіти – надавача послуг і здобувача освіти – отримувача послуг, вартість таких послуг і строк оплати за такі послуги;
· копії квитанцій (чеків, платіжних доручень) за навчання;
· документи, що підтверджують ступінь споріднення (якщо за навчання сплачують батьки, то потрібно надати свідоцтво про народження дитини, якщо на податкову знижку претендує чоловік або дружина – свідоцтво про шлюб);
· заява із зазначенням реквізитів рахунку для перерахування відшкодування.
Чи можна надати пакет документів без відвідування податкової?
Так, ви можете додати копії документів разом з Декларацією про майновий стан. Додаток за ідентифікатором форми J/F1360102 з прикріпленою до нього копією сканованого документа (файл повинен бути у форматі pdf із обмеженням розміру не більше 5 МБ).
Строк отримання відшкодування:
Сума, що має бути відшкодована платнику податку, зараховується на його банківський рахунок, відкритий у будь-якому комерційному банку, або надсилається поштовим переказом на адресу, зазначену в декларації, протягом 60 календарних днів після надходження такої податкової декларації.