Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Авансовий внесок при виплаті дивідендів: як правильно розрахувати упродовж року

, опубліковано 12 травня 2025 о 09:37

Багато підприємств приймають рішення про виплату дивідендів ще до завершення звітного року — за підсумками першого кварталу, півріччя або трьох кварталів. У такому випадку виникає запитання: як правильно розрахувати авансовий внесок із податку на прибуток, щоб не припуститися помилки і уникнути штрафів.

Головне управління ДПС у Київській області повідомляє, що порядок сплати податку на прибуток при виплаті дивідендів визначено 57.11  Податкового кодексу України (ПКУ). Згідно з пп. 57.11.1 ПКУ, дивіденди можна виплачувати незалежно від наявності прибутку, розрахованого за ст. 137 ПКУ.

Відповідно до 57.11.2 ПКУ, емітент корпоративних прав (тобто підприємство, яке виплачує дивіденди) має нарахувати та сплатити авансовий внесок із податку на прибуток, крім випадків, передбачених пп. 57.11.3 ПКУ (наприклад, для окремих держпідприємств).

Авансовий внесок обчислюється за основною ставкою 18%, визначеною ст. 136 ПКУ.

Авансовий внесок сплачується з перевищення суми дивідендів над об’єктом оподаткування, зазначеним у декларації з податку на прибуток за відповідний рік, зобов’язання з якої вже погашені.

Якщо підприємство ще не подало річну декларацію або не сплатило податкове зобов’язання, то авансовий внесок розраховується із усієї суми дивідендів, що підлягають виплаті.

При виплаті дивідендів за перший квартал, півріччя чи три квартали до завершення звітного року, авансовий внесок сплачується із повної суми дивідендів - оскільки об’єкт оподаткування за весь рік ще невідомий.

У випадку, коли виплата відбувається після подання річної декларації та погашення зобов’язань, тоді застосовується пропорційний розрахунок:

Авансовий внесок = (Сума дивідендів – Об’єкт оподаткування × N/12) × 18%,

де N – кількість місяців, за які виплачуються дивіденди (3, 6 або 9).

Розрахунок суми авансового внеску потрібно обов’язково відобразити у Додатку АВ до рядка 20 АВ декларації з податку на прибуток (наказ Мінфіну № 897 від 20.10.2015 р.). 

Сплачені протягом року авансові внески можна врахувати при остаточному нарахуванні податкового зобов’язання за підсумками року (п. 57.11.2  ПКУ).

Авансовий внесок не є податком при виплаті доходу нерезиденту (репатріація) і не підпадає під правила п. 141.4 ПКУ чи міжнародних угод (пп. 57.11.5 ПКУ).

Отже, перш ніж ухвалити рішення про виплату дивідендів у середині року, оцініть фінансові можливості підприємства та проаналізуйте потенційне податкове навантаження. Якщо звітний рік ще не завершився — будьте готові сплатити авансовий внесок із усієї суми дивідендів.