Головне управління ДПС у Київській області повідомляє, що пунктом 392.2 статті 392 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI, із змінами та доповненнями (далі - ПКУ) визначено особливості оподаткування прибутку КІК. Так, об’єктом оподаткування для податку на доходи фізичних осіб (податку на прибуток підприємств) контролюючої особи є частина скоригованого прибутку КІК, пропорційна частці, якою володіє або яку контролює така фізична (юридична) особа на останній день відповідного звітного періоду, щодо якого розраховується скоригований прибуток КІК, що обчислюється відповідно до правил, визначених цією статтею.
При цьому норми статті 392 ПКУ передбачають перелік умов, у разі дотримання яких, скоригований прибуток КІК не включається до бази оподаткування контролюючої особи.
Так, відповідно до підпункту 392.4.1 пункту 392.4 статті 392 ПКУ однією з умов не включення скоригованого прибутку КІК до загального оподатковуваного доходу, є не перевищення еквівалента 2 млн. євро на кінець звітного періоду суми загального сукупного доходу усіх контрольованих іноземних компаній однієї контролюючої особи із всіх джерел за даними фінансової звітності. Ця умова була запроваджена в ПКУ враховуючи рекомендації звіту ОЕСР.
Враховуючи зазначене, для цілей застосування підпункту 392.4.2.1 підпункту 392.4.2 пункту 392.4 статті 392 ПКУ загальний сукупний дохід всіх КІК однієї контролюючої особи розраховується за даними фінансової звітності із всіх джерел його отримання.
У нормативно-правових актах з бухгалтерського обліку Міністерства фінансів України термін «загальний сукупний дохід» не застосовується. Крім того, слід зазначити, що підпунктом 14.1.84 пункту 14.1 статті 14ПКУ визначено, що інші терміни для цілей розділу ІІІ використовуються у значеннях, визначених Законом України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку і міжнародними стандартами фінансової звітності, введеними в дію відповідно до законодавства. Тож застосування національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку, так само як і міжнародних стандартів фінансової звітності, відповідно до підпункту 14.1.84 пункту 14.1 статті 14 ПКУ передбачено для визначення інших термінів, що згадуються в розділі І ІІ, а не для визначення термінів, що використовуються в інших розділах Кодексу.
Таким чином, при розрахунку загального сукупного доходу усіх КІК для цілей застосування підпункту 392.4.2 пункту 392.4 статті 392 ПКУ слід враховувати обсяг доходу усіх КІК однієї контролюючої особи із усіх джерел за даними показників неконсолідованої фінансової звітності кожної КІК, який, зокрема, включатиме дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), інші операційні доходи, фінансові доходи, інші доходи. При цьому Звіт про фінансовий результат КІК, що є складовою її неконсолідованої фінансової звітності, складається відповідно до стандартів бухгалтерського обліку, що застосовуються контрольованою іноземною компанією.