В Васильківській ДПІ ГУ ДПС у Київській області відбувся сеанс телефонної «гарячої ліні» під час якої заступник начальника ДПІ Людмила ПОДВАРЧУК надала вичерпні відповіді.
Пропонуємо Вашій увазі найцікавіші запитання та відповіді на них.
Питання: Чи обов’язково використовувати РРО за надані платні послуги у сфері охорони здоров'я?
Відповідь : Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755-VI (із змінами) визначено, що з 1 січня 2021 при проведенні розрахункових операцій за надані платні послуги у сфері охорони здоров'я застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО) та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій (далі – ПРРО) є обов’язковим.
У той же час, статтею 9 Закону України «Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95-ВР (із змінами) передбачено, що РРО/ПРРО не застосовується у разі здійснення розрахунків за надані платні послуги у сфері охорони здоров'я у безготівковій формі (з рахунку на рахунок), через банківські установи, та виключно через сервіси переказу коштів або за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування.
Питання: Чи передбачена відповідальність за втрату реєстраційного посвідчення на РРО?
Відповідь: Нормами чинного законодавства відповідальності до суб’єктів господарювання за втрату реєстраційного посвідчення на реєстратор розрахункових операцій (далі – РРО) не передбачено. При цьому суб’єкт господарювання, який втратив реєстраційне посвідчення, повинен подати у зазначений термін до контролюючого органу за місцем реєстрації РРО реєстраційну заяву з позначкою «Перереєстрація» з метою його поновлення.
Питання: Чи мають право суб’єкти господарювання, які здійснюють перевезення пасажирів та багажу, при продажу квитків у кіосках та салонах транспортних засобів проводити розрахункові операції без застосування РРОз використанням РК та КОРО?
Відповідь: Відповідно до п.4 ст.9 Закону України від 06 липня 1995 року №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» із змінами та доповненнями (далі – Закон) реєстратори розрахункових операцій
(далі – РРО) та розрахункові книжки (далі – РК) не застосовуються, зокрема, при продажу проїзних і перевізних документів на залізничному (крім приміського) та авіаційному транспорті з оформленням розрахункових і звітних документів та на автомобільному транспорті з видачею талонів, квитанцій, квитків з нанесеними друкарським способом серією, номером, номінальною вартістю.
Згідно із ст.10 Закону перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій (далі – Перелік), встановлюється Кабінетом Міністрів України за поданням центральних органів виконавчої влади, що забезпечують формування державної економічної, фінансової політики. Перелік затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2000 року №1336 із змінами та доповненнями.
Відповідно до п.10 Переліку дозволено, зокрема проводити розрахункові операції без застосування РРО з використанням РК та книги обліку розрахункових операцій (далі – КОРО) при продажу квитків у кіосках та салонах транспортних засобів для проїзду в міському, приміському та міжміському електротранспорті, міжміському автотранспорті, на морських і річкових суднах.
Враховуючи викладене вище, при продажу квитків у кіосках та салонах транспортних засобів суб’єкти господарювання, які здійснюють перевезення пасажирів та багажу, мають право використовувати РК та КОРО, без використання РРО.
Питання: Які переваги програмного реєстратора розрахункових операцій перед класичним РРО?
Відповідь: Використання ПРРО простіше, дешевше та швидше. Назву 7 причин, чому програмне РРО зручне для бізнесу:
- виключно онлайн реєстрація та онлайн передача (отримання) даних;
- Z-звіт створюється в автоматичному режимі;
- альтернатива класичним РРО, які «вимагають» щомісячного обслуговування, а це додаткові витрати. Тепер користувачі зможуть користуватися безкоштовним рішенням;
- дає змогу працювати в режимі оффлайн (до 36 годин та не більше 168 годин протягом календарного місяця), з подальшим надсиланням звіту до ДПС;
- ДПС надаватиме інформаційну підтримку та допомогу у користуванні новими програмними РРО;
- суб’єкт господарювання на свій власний вибір може використовувати або класичний, або програмний РРО залежно від своїх потреб;
- нові мобільні точки продажів (кава-машини, мобільні продажі тощо).