До Бориспільського відділу адміністрування податків з фізичних осбі звернулися з питанням чи може працівник, який є членом добровольчого формування територіальної громади, одночасно виконувати свої трудові обов'язки за основним місцем роботи та виконувати завдання територіальної оборони.
Бориспільський відділ адміністрування податку з фізичних осіб роз’яснює, що згідно ст. 1 Закону України «Про основи національного спротиву» від 16.07.2021 р. № 1702-IX (далі - Закон №1702) зазначено, що добровольче формування територіальної громади (далі – ДФТГ) – це воєнізований підрозділ, сформований на добровільній основі з громадян України, які проживають у межах території відповідної територіальної громади, який призначений для участі у підготовці та виконанні завдань територіальної оборони.
Завданнями територіальної оборони відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону № 1702 є:
– своєчасне реагування та вжиття необхідних заходів щодо оборони території та захисту населення на визначеній місцевості;
– участь у посиленні охорони та захисті державного кордону;
– участь у захисті населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, ліквідації наслідків ведення воєнних (бойових) дій.
Членом добровольчого формування може бути громадянин України, який відповідає вимогам, указаним у ч. 3 ст. 9 Закону № 1702 й уклав контракт добровольця територіальної оборони за формою, затвердженою наказом Міноборони від 07.03.2022 р. № 84 «Про затвердження форми контракту добровольця територіальної оборони та посвідчення добровольця територіальної оборони».
У цьому наказі зазначається, що на такого працівника поширюються гарантії, що встановлені в ст. 119 КЗпП.
Відповідно до ч. 1 ст. 119 КЗпП, на час виконання державних або громадських обов’язків, якщо за чинним законодавством України ці обов’язки можуть здійснюватися у робочий час, працівникам гарантується збереження місця роботи і посади.
Разом з тим, зважаючи на специфіку служби в територіальній обороні, яка може передбачати не постійне, а періодичне залучення працівника до виконання таких обов'язків, роботодавцю в кожному конкретному випадку слід виходити із рівня залучення працівника до участі в територіальній обороні, кількості робочого часу, який витрачає працівник на цю діяльність, та ефективність і можливість виконання його обов'язків за трудовим договором, тобто не потрібно в обов’язковому порядку видавати наказ про увільнення працівника від виконання роботи за трудовим договором.
Якщо працівник знаходиться в ТРО неповний робочий день, то потрібно розрахувати середньогодинну зарплату.
У листі Міністерства економіки України від 13.07.2021 р. № 4711-06/36275: «середня зарплата, як правило, нараховується виходячи із середньоденної заробітної плати. Середньогодинний заробіток обчислюється у випадках, коли згідно із законодавством необхідно здійснити працівнику оплату за середнім заробітком лише декількох годин».
Підтвердженням факту законності відсутності працівника на роботі у зв’язку з виконанням завдань територіальної оборони може бути документ, виданий командиром добровольчого формування про час виконання таких обов’язків (довідка, графік чергування, табель обліку часу виконання обов’язків і т.п.).
Залишаємось на зв’язку:
Комунікаційна платформа:kyivobl.ikc@tax.gov.ua
Підписатись на сторінку Фейсбук ГУ ДПС у Київській областіhttps://www.facebook.com/tax.kyiv.oblast
Приєднатись до офіційного каналу ДПС у Телеграм: t.me/tax_gov_ua
Бориспільський відділ адміністрування податків
з фізичних осіб ГУ ДПС у Київській області