Днями, у територіальному підрозділі ГУ ДПС у Київській області відбувся черговий сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему: «Актуальні питання щодо новацій запровадження мінімального податкового зобов’язання (МПЗ) , умов звільнення та правил розрахунку».
На запитання платників податків відповідала начальниця Білоцерківського відділу податків і зборів з юридичних осіб управління оподаткування юридичних осіб ГУ ДПС у Київській області Ольга Шульга.
Під час сеансу телефонного зв’язку платники цікавилися питанням хто повинен платити МПЗ. Була надана відповідь, що платниками МПЗ є :
· власники земельних ділянок, віднесених до с/г угідь;
· користувачі, орендарі земельних ділянок віднесених до с/г угідь, які не передали ділянки в суборенду
· користувачі земельних ділянок віднесених до с/г угідь на інших умовах (емфітевзис), які не передали ділянки в суборенду
Щоб визначити, хто конкретно повинен платити МПЗ, необхідно з’ясувати, чи перебуває земельна ділянка в офіційній оренді та, чи зареєстровано право на користування в Реєстрі речових прав. Якщо земля знаходиться в офіційній оренді і її зареєстровано в Реєстрі речових прав, то платіжка щодо МПЗ прийде орендарю. Якщо така ділянка не перебуває в офіційній оренді і не зареєстровано право на користування в Реєстрі речових прав, то МПЗ сплачує власник землі.
Надійшло питання щодо умов звільнення від сплати МПЗ на 2022−2023 рік, та надана відповідь , що звільнення від сплати МПЗ діє на ділянки, які розташовані на територіях: де ведуться (велися) бойові дії, які тимчасово окуповані збройними формуваннями російської федерації, які засмічені вибухонебезпечними предметами та на яких наявні фортифікаційні споруди.
На питання, як розрахувати МПЗ, надана відповідь, що МПЗ обчислюється залежно від того чи проведено нормативно-грошову оцінку земельної ділянки (НГО).
1. Для ділянок НГО, яких вже проведено, формула така:
МПЗ = НГОд х К х М /12
2. Для ділянок НГО, яких не проведено формула така:
МПЗ = НГО x S x К x М / 12
МПЗ — мінімальне податкове зобов’язання;
НГОд — нормативна грошова оцінка відповідної земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації;
НГО — нормативна грошова оцінка 1 гектара ріллі по АР Крим або по області з урахуванням коефіцієнта індексації;
S — площа земельної ділянки, в гектарах;
К — коефіцієнт, що становить 0,05 (за 2022 та 2023 роки коефіцієнт «К» застосовується із значенням 0,04).
Для платників єдиного податку четвертої групи ФОП, які провадять діяльність в межах фермерського господарства коефіцієнт «К» застосовується у половинному розмірі.
М — кількість календарних місяців, протягом яких земельна ділянка перебуває у власності, оренді, користуванні на інших умовах (емфітевзис).
Білоцерківський відділ податків
і зборів з юридичних осіб