Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Для отримання коректної та повної інформації про звіт щодо КІК (контрольованих іноземних компаній) важливо враховувати вимоги податкового законодавства України

, опубліковано 19 червня 2025 о 15:54

Для забезпечення належного податкового контролю за дотриманням вимог Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (далі – ПКУ) щодо оподаткування контрольованих компаній (далі - КІК), ГУ ДПС у Київській області звертає увагу платників податків на коректне та повне заповнення звіту про КІК, зокрема в випадках, коли прибуток КІК звільняється від оподаткування або у звітному періоді компанією не здійснювалась господарська діяльність.                    
Підпунктом 392.5.2 п. 392.5 ст. 392 ПКУ передбачено, що контролюючі особи зобов’язані подавати звіт про контрольовані іноземні компанії (далі – Звіт) до контролюючого органу одночасно з поданням декларації про майновий стан і доходи (далі – Декларація) за відповідний календарний рік засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України від 22 травня 2003 року № 851-IV «Про електронні документи та електронний документообіг» та від 05 жовтня 2017 року № 2155-VIII «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги».

До Звіту в обов’язковому порядку додаються завірені належним чином копії фінансової звітності контрольованої іноземної компанії, що підтверджують розмір прибутку контрольованої іноземної компанії за звітний (податковий) рік.

Умови звільнення від оподаткування прибутку контрольованої іноземної компанії регламентовано п. 392.4 ст. 392 ПКУ.

Згідно з п.п. 392.4.3 п. 392.4 ст. 392 ПКУ у разі якщо прибуток контрольованої іноземної компанії звільняється від оподаткування відповідно до положень цього пункту, контролююча особа звільняється від обов’язку розраховувати скоригований прибуток контрольованої іноземної компанії відповідно до положень п.п. 392.3.2 п. 392.3 ст. 392 ПКУ.

Наказом Міністерства фінансів України від 25.08.2022 № 254, затверджено форму Звіту про контрольовані іноземні компанії, форму скороченого Звіту про контрольовані іноземні компанії (далі – Звіт), Порядок заповнення Звіту про КІК, скороченої форми Звіту про КІК і подання до контролюючого органу (далі – Порядок).

У Звіті і в Порядку чітко прописані назви граф та порядок їх заповнення, тобто, графи Звіту про контрольовані іноземні компанії, в яких є показники для декларування підлягають заповненню.

Так, у графі 29 Звіту зазначається загальна сума дивідендів, отриманих контрольованою іноземною компанією безпосередньо або опосередковано через ланцюг підконтрольних юридичних осіб від українських юридичних осіб. Зазначається перелік підконтрольних юридичних осіб, з повним найменуванням такої особи та кодом платника податків, із зазначенням загальної суми дивідендів, отриманих контрольованою іноземною компанією, та розбивкою сум, отриманих безпосередньо чи опосередковано по кожній підконтрольній юридичній особі.

У графі 30 Звіту зазначається сума прибутку контрольованої іноземної компанії, що була фактично виплачена на користь контролюючої особи.

Статтею 392 ПКУ не встановлено окремих правил або виключень для контролюючої особи щодо невідображення у Звіті про КІК інформації, визначеної п.п. 392.5.3 п. 392.5 ст. 392 ПКУ, у випадку звільнення від оподаткування прибутку КІК відповідно до вимог п. 39 прим. 2.4 ст. 39 прим. 2 ПКУ, а отже, така інформація підлягає відображенню у відповідних графах Звіту, зокрема, у графах 29, 30.

Отже, якщо прибуток контрольованої іноземної компанії звільняється від оподаткування або компанія не здійснює діяльність, графи 29, 30 Звіту підлягають заповненню.

Пунктом 392.2 статті 392 розділу I Кодексу визначено особливості оподаткування прибутку КІК. Зазначена частина прибутку КІК повинна включатися до складу загального річного оподатковуваного доходу контролюючої особи в порядку, визначеному пунктом 170.13 статті 170 Кодексу.