Начальник Славутицької ДПІ Головного управління ДПС у Київській області Алла Савенко провела сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему: «Застосування РРО/ ПРРО. Податкова знижка».
Надаємо відповіді на актуальні запитання.
Чи потрібно застосовувати РРО або ПРРО при здійсненні розрахункових операцій під час воєнного стану?
З 1 січня 2022 застосування РРО або ПРРО при здійсненні розрахункових операцій є обов’язковим для фізичних осіб – підприємців – платників єдиного податку 2 – 4 групи. Реєстратори розрахункових операцій не є обов’язковими для фізичних осіб – підприємців, які перебувають на І групі спрощеної системи оподаткування, або ж якщо вони здійснюють роздрібну торгівлю на території сіл, проте у такому випадку при здійсненні розрахункових операцій слід застосовувати розрахункові книжки та книги обліку розрахункових операцій.
Згідно змін, внесених Законами України від ( 3 березня 2022 року № 2118-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану» та від 15 березня 2022 року № 2120- IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» Розділ ІІ «Прикінцеві положення» Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», доповнено пунктом 12, який з урахуванням змін визначає, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, санкції за порушення вимог Закону № 265/95-ВР не застосовуються, крім санкцій за порушення порядку здійснення розрахункових операцій при продажу підакцизних товарів.
Отже, законодавством встановлено, що під час дії воєнного стану на території України санкції згідно Закону № 265/95-ВР можуть застосовуватись лише за порушення порядку здійснення розрахункових операцій при продажу підакцизних товарів, всі інші санкції за порушення вимог Закону № 265/95-ВР в цей період не застосовуються.
Разом з тим, контролюючі органи в цей період не позбавлені права виявляти й інші порушення вимог Закону, за які порушників можна буде притягнути до відповідальності після припинення або скасування воєнного стану на території України та/або внесення відповідних законодавчих змін до Закону №265/95-ВР.
В яких випадках здійснюється розпломбування реєстраторів розрахункових операцій та вилучення довідки про опломбування ?
Розпломбування РРО здійснюють сервісні центри обслуговування. При цьому, підстави для розпломбування затверджено наказом Міністерства фінансів України від 14 червня 2016 № 547. Зокрема, розпломбування реєстраторів розрахункових операцій та вилучення довідки про опломбування здійснюються у таких випадках:
-необхідність доступу до внутрішніх вузлів РРО для проведення ремонту, якщо це передбачено експлуатаційними документами виробника;
-за рішенням контролюючого органу;
-перед скасуванням реєстрації РРО (крім випадків виявлення невідповідності конструкції та/або програмного забезпечення РРО документації виробника);
-порушення цілісності пломб та/або засобів контролю, закінчення строку використання засобів контролю;
-припинення дії договору про технічне обслуговування та ремонт РРО;
-перехід на технічне обслуговування до іншого ЦСО.
Чи мають право підприємці здійснювати розрахунки без застосування реєстраторів розрахункових операцій при здійсненні роздрібної торгівлі на ринках?
Суб’єкти підприємницької діяльності мають право здійснювати розрахунки без застосування реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних РРО з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій при здійсненні роздрібної торгівлі на ринках, ярмарках (за винятком розташованих на їх території магазинів, кіосків, палаток, павільйонів, приміщень контейнерного типу) за умови, якщо граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів складає менше 500 тис грн на один суб’єкт господарської діяльності.
Як зазначено в п. 296.10 статті 296 Податкового кодексу України реєстратори розрахункових операцій та/або програмні РРО не застосовуються платниками єдиного податку першої групи.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2000 року №1336 «Про забезпечення реалізації статті 10 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» із змінами та доповненнями Перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових.
Відповідно до п. 3 названого вище Переліку суб’єкти підприємницької діяльності мають право здійснювати розрахунки без застосування РРО та/або ПРРО з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій при здійсненні роздрібної торгівлі на ринках, ярмарках (за винятком розташованих на їх території магазинів, кіосків, палаток, павільйонів, приміщень контейнерного типу).
Пунктом 2 Постанови КМУ №1336 встановлено граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг), у разі перевищення якого застосування РРО та/або ПРРО є обов’язковим, зокрема, для роздрібної торгівлі на ринках, ярмарках (за винятком розташованих на їх території магазинів, кіосків, палаток, павільйонів, приміщень контейнерного типу) – 500 тис гривень на один суб’єкт господарювання.
Також слід зазначити, що згідно з п. 2 додатку до постанови КМ України від 7 лютого 2001 року №121 «Про терміни переведення суб’єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій» у разі перевищення граничного розміру розрахункових операцій, суб’єкт господарювання зобов’язаний в місячний термін з дати перевищення річного обсягу розрахункових операцій зареєструвати РРО та/або ПРРО і проводити розрахунки з застосовуванням РРО або ПРРО.
Чи є переваги використання ПРРО для ФОПів , що вже використовують ПРРО Cashalot або” СОТА Каса”, крім функції фіскалізації?
Для тих, хто зараз продовжує вести підприємницьку діяльність, актуальним є контроль усіх розрахункових операцій за товаром, що реалізується, кількістю чеків, аналітикою по чеках, змінами касирів. Тож, використовуючи ПРРО від Linkos Group, підприємець може аналізувати всю касову роботу за необхідний проміжок часу, обравши потрібні точки продажу та групи товарів, що реалізуються.
По використанню ПРРО “СОТА Каса” слід зазначити такі переваги. Власник кабінету отримує доступ до СОТА Каса автоматично. Зайти у ПРРО “СОТА Каса” можна в будь-який момент у режимі 24/7. Рішення можна використовувати з будь-яким зручним обладнанням — відкривати кабінет на смартфоні, планшеті або ПК.
Славутицька ДПІ